Postup výroby reaktoru CO2

Krok 1.

Sehnat vhodnou nádobku pro výrobu reaktoru. Na základě konzultace s autorem tohoto nápadu jsem sháněl zdobítko na dorty firmy Fackelmann. Za dobu shánění mi prošlo rukama několik typů těchto "stříkaček", ale jedině výše uvedené zdobítko bylo dostatečně pevné, velké a na obou koncích uzavřené víčky se závitem. Nakonec jsem ho sehnal v OBI za 199,- Kč (asi se to dá sehnat i levněji, ale já to štěstí neměl). Ze zdobítka jsou potřeba jen 3 části - hlavní tělo a 2 závitové koncovky, vše ostatní jsem vyhodil, bylo by mi to k ničemu ;o)

 

Krok 2.

Pro napojení hlavní nádobky reaktoru na vodu vycházející z externího filtru je potřeba zakoupit pár drobností - hadicová rychlospojka (2ks á 39,- Kč), proti kus k rychlospojce 1/2" (2ks á 19,-Kč), gumové těsnění pro zatěsnění rychlospojky k závitovým koncovkám ze zdobítka (2ks vnitřní průměr těsnění 26mm) a 2ks těsnění k utěsnění závitových koncovek zdobítka s hlavním tělem reaktoru, těsnění lze dát jak dovnitř nádobky tak vně... buď a nebo, dle toho jak to komu vyhovuje nebo v závislosti na tom, jaké těsnění je "při ruce" ;o), koupil jsem sadu různých průměrů těsnění za 14,-Kč. Pokud je potřeba vedení vody z filtru prodloužit, lze zakoupit PVC hadice v potřebné délce. Sestava všech potřebných dílů vypadá takto. Na fotografii chybí položky, které jsem nemusel kupovat, nalezl jsem je doma - tenká hadička pro CO2, zpětný ventil, plastová trubička pro zhotovení vstupu CO2 do reaktoru a filtrační hmota Filtren.

 

Krok 3.

K napojení nádobky na filtrační systém je potřeba do závitových koncovek zhotovit otvory pro rychlospojky. Původní otvory je potřeba zvětšit na průměr 26mm (v mém případě..., toto závisí zcela na typu použitých spojek). Mohl jsem otvory nechat vysoustružit, ale nechtělo se mi čekat a tak jsem to udělal doma "na koleně". S výsledkem jsem maximálně spokojen, kdyby mi to někdo jiný ukázal a tvrdil, že to dělal lupenkovou pilkou a pilníkem, tak bych mu nevěřil ;o).

 

Krok 4.

Nyní lze zkušebně závitové koncovky s rychlospojkami sestavit. Do spodní závitové koncovky s rychlospojkou je potřeba zhotovit otvor pro vstup CO2. Velikost otvoru je dána použitou trubičkou, kterou jsem do otvoru zalepil dvousložkovým lepidlem Loctite (pokud by byl dostatek místa volil bych nějakou mini-šroubovací průchodku s těsněním). Při použitých součástkách jsem moc prostoru pro trubičku neměl, ale vešla se tam... Dalo by se to vyřešit excentrickým umístěním otvoru pro rychlospojku v této závitové koncovce, ale to mě samozřejmě napadlo až potom, co jsem měl problém vyvrtat otvor o správném průměru v omezeném prostoru. Výsledná podoba spodní závitové koncovky je tato, rovnou jsem na vlepenou trubičku nasadil hadičku se zpětnou klapkou, hadičku jsem pro jistotu na obou koncích přilepil sekundovým lepidlem (už se mi to několikrát osvědčilo).

 

Krok 5.

Z výše uvedených možností zatěsnění závitových koncovek Fackelmann jsem zvolil na jedné straně vnější gumové těsnění (koncovka se vstupem CO2 - není místo pro vnitřní těsnění). Na druhé straně jsem zvolil vnitřní těsnění silikonem (neměl jsem k dispozici správný průměr gumového těsnění...). Do vnitřního prostoru jsem místo těsnění vytlačil silikon a do něj zašrouboval mýdlem potřený proti kus (jen lehce dotáhnout, aby mezi těsnícími plochami zbyl silikon), po krátké době zavadnutí silikonu jsem proti kus vyšrouboval, silikon opláchnul a po definitivním sestavení jsem zjistil, že to těsní perfektně (jak dlouho to vydrží netuším, předpokládám, že maximálně do doby, kdy to budu muset rozšroubovat ;o).

 

Krok 6.

Nyní už zbývá do těla reaktoru umístit filtrační hmotu (pro zachycení bublinek CO2), sestavit celek (předtím vše řádně opláchnout), vyzkoušet zda to někde neteče (čerpadlo + hadice + kýbl s vodou) a poté nainstalovat do filtračního systému.
 

Krok 7.

Seřídit počet bublinek CO2 (reaktor současně slouží i jako počítadlo bublinek). Na cca 90 litrů vody v mém akváriu jsem nastavil 1 bublinku za 15 vteřin. Rozpuštění je 100% a bohatě to stačí, odhaduji, že mi jedna náplň CO2 vydrží minimálně 4x déle než dosud...
 

Závěr

Spokojené užívání a 100% využití CO2 z tlakové láhve, to jsou hlavní přínosy nového reaktoru. Jistě se dá něco podobného i koupit od renomovaných výrobců, ale radši si to vyrobím sám, baví mě to a možná to vyjde i levněji než nějaký originál ;o) - součet nákladů na materiál je 329,-Kč (dle zvoleného technického řešení a ceny vstupujících položek, celá sestava se dá vyrobit daleko jednodušeji a levněji, ale zase na úkor pohodlí při případném rozebírání reaktoru), ostatní položky jako je zpětná klapka, silikon, lepidlo, ... nepočítám, měl jsem je již doma. Kdybych do toho započetl všechno včetně času potřebného pro výrobu, tak by to bylo trochu dražší, ale akvaristika je koníček a tomu je potřeba občas něco obětovat, hlavní je, aby to dobře fungovalo :o)

 
P.S. Omlouvám se za některé nevydařené fotografie... vždy to bohužel napoprvé nevyjde ;o)