Akvárium 12 litrů - technika

Obecně

Po přečtení návodu na založení miniakvária jsem se rozhodl něco podobného také založit. Hlavní důvod byl ten, že jsem chtěl pozoroval život sladkovodních krevetek, což se ve velké zarostlé nádrži nedá uskutečnit, protože takovou malou krevetku tam zahlédnete tak jednou za 1/2 roku...
Jako substrát dna jsem použil na výše uvedených stránkách zmiňovaný jílovitý substrát pro bonsaje - Akadama (zakoupen v internetovém obchodě). Vypadá to výborně, má to své pro i proti. K bližšímu popisu doporučuji výše uvedený odkaz. Substrát je bohužel poměrně lehký, špatně se do něj sází rostliny... dokud nezakoření tak je každá rybka lehce ze substrátu vytáhne.
První obyvatelé miniakvária byly krevety Neocaridina denticulata 8 ks, bohužel jsem neuhlídal obsah NO2 v rozumných mezích a o všechny kusy jsem přišel. Krevety se stihly i rozmnožit a 2 ks 2. generace v nádrži přežily ještě pár týdnů své rodiče.
Po nezdaru s těmito krevetami jsem do nádrže umístil rybky (Poecilia sp. „Endler's"), okružáky a krevety Caridina Japonica...
I když je akvárium již několik měsíců založené považuji ho stále za akvárium v "záběhu" a všechny zde uvedené informace se mohou postupem času měnit.... průběh změn je zaznamenáván v historii.
 

Nádrž, založení

30x20x20 (ŠxVxH), 12 litrů. Akvárium je umístěno na dřevěné polici, zespodu, ze zadu i ze stran izolováno polystyrenem. V následujících bodech je stručný postup založení mého miniakvária:
- volba místa pro polici na akvárium, zhotovení otvorů do zdi a namontování police
- z černého plastu (polyamid) jsem nechal zhotovit pár dílů pro zakrytí topného kabelu, čidla termostatu a zavěšení krycího skla, vlastní krytí čidla jsem vyrobil z dárkového balení na propisku - využil jsem vlastní držák tužky jako držák čidla. Plastové krytky jsou k nádrži přilepeny silikonem.
- nádržka je uložena na polystyrenu, vlepil jsem do ní topný odporový kabel pro vytápění dna. Potřebnou délku kabelu jsem předem vyzkoušel na nádrži jen s vodou. Kabel má odpor 5,3 ohm/metr a napájím ho trafem na 12V, teplota je nastavena termostatem.
- po umístění akvária následuje vložení zásobního tabletového hnojiva a vložení propláchnutého substrátu dna - Akadama. Použité hnojivo nebylo nejvhodnější, během týdne se rozpustilo do vodního sloupce.... Substrátu jsem vložil také málo (3 litry), chtělo by to alespoň 4,5 litru.
- následuje vložení dekorace (lávové kameny), částečné napuštění vodou a zasazení prvních rostlin.
- posledním krokem založení akvária byla instalace osvětlení (klasická stolní lampa na kompaktní zářivku).

 

Osvětlení

1x 11W kompaktní zářivka ze stolního světla, odstín světla - teplá bílá 827. Doba osvětlení byla nastavena na 12 hodin s hodinovou přestávkou v poledne (obdoba 110l akvária). Jelikož postupem času došlo k rozmachu řas, změnil jsem dobu osvětlení na aktuálních 10 hodin (10:00 až 20:00).

 

Filtrace

Bez filtrace a vzduchování. Pouze měním vodu. Filtraci jsem zavedl jen na přechodnou dobu při problémech s NO2. Vyrobil jsem si externí filtr s obsahem 2 litry, filtr byl poháněn malým čerpadlem Aquaclear AC1000, byl kompletně vyroben z dílů co jsem nalezl doma. I když jelo čerpadlo na minimální výkon, bylo moc silné pro tak malé akvárium, pro trvalou filtraci by byl vhodný filtr poháněný vzduchem...

 

Topení

Topný kabel ve dně řízený termostatem. Topení je nastaveno na 25°C. Krátce po založení akvária jsem kontroloval teplotu pomocí klasického teploměru. Jelikož se teplota v akváriu od nastavené teploty neodchylovala ani když teplota v místnosti poklesla na 15°C, teploměr jsem odstranil...

 

Voda

Pro výměnu vody v miniakváriu používám dešťovku, v případě nedostatku dešťovky používám kupovanou stolní vodu s definovanými parametry (měním 2 litry vody týdně). Naměřené hodnoty vody v akváriu se pohybují v těchto rozmezích:
pH 6,5 - 6,8
NO2 0,0 mg/l
NO3 20 - 30 mg/l
CT 14 - 18
UT 5 - 12
Fe 0,0 - 0,4 mg/l (v závislosti na hnojení - Ferropol)
PO4 0,0 - 0,5 mg/l

 

Dávkování CO2

CO2 v miniakváriu nepoužívám, vzhledem ke špatnému stavu rostlin o tom uvažuji....
 

Hnojení

Při výměně vody dodávám Fe a mikro prvky pomocí hnojiva Ferropol od JBL. Po výměně vody měřím obsah PO4, v případě nulové hodnoty přidávám KH2PO4 dle instrukcí (obvykle 0,2 ml)
 

Měření

Parametry vody měřím většinou testy Aquar . Pro měření PO4 mám test Rataj (viz. obr.). Záznam dat včetně popisu událostí a vývoje nádrží archivuji ve FW Akvaristický deník. U miniakvária jsem dosud neprovedl tolik měření abych sem mohl dodat grafy naměřených veličin...
 

Dekorace, ...

Dekorací v miniakváriu jsou pouze lávové kameny a při trošce dobré vůle lze za dekoraci považovat i samostatný substrát dna - Akadama ;o). V nádrži se snažím eliminovat technické prvky - proto jsem zvolil vytápění nádrže ve dně.