Akvárium 12 litrů - rostliny

     

Obecně - od založení nádrže jsem v miniakváriu vyměnil už bezpočet rostlin. Jako první do akvária putovaly přebytky z 110 l akvária (Echinodorus bolivianus, Cryptocoryne wendtii, Didiplis diandra, Limnophila aromatica). Ze začátku se rostlinám dařilo a po čase jsem je začal nahrazovat rostlinami, které jsem v akváriu chtěl mít (zejména Eleocharis parvulus). I nové rostliny se začaly krásně rozrůstat, ale posléze přišel zlom a nastoupily řasy (zelené vláknité). Rostlin v akváriu postupně ubývalo až zbyl níže popsaný zbytek osazení.
Problém s řasami byl způsoben pravděpodobně nevyváženým poměrem živin pro vyšší rostliny (NO3=20, Fe=0, PO4=0, ...). Na základě zjištěných parametrů vody jsem začal přihnojovat a rostliny se začínají vzpamatovávat. Řasy pomalu mizí (za přispění mechanického odstraňování, změny délky osvětlení a vysazení krevet Caridina japonica).
Další vývoj stavu rostlin a řas je uveden v historii, případně ve fotogalerii.

     

Název

ks

Informace

     

Eleocharis parvulus

1
Do miniakvária jsem vložil dva trsy téro rostliny. V původní velikosti (výška cca 6 cm) přežívala cca 2 měsíce, nové odnože byly daleko nižší (cca 1,5 cm nad substrátem). Původní "listy" odumřely během 1 měsíce současně s nástupem řas. Současný stav rostliny je takový, že zabírá téměř celé dno nízkými výhonky, pokud časem zhoustne, mohlo by to vypadat dobře.
.

Echinodorus bolivianus

2
Po původním odstranění této rostliny z nádrže jsem ji tam vrátil zpět v naději, že aspoň něco v miniakváriu dobře poroste... Skutečnost je taková, že rostlina trpí nedostatkem živin stejně jako ostatní a nevypadá moc dobře. Malé zlepšení se projevilo po zahájení přihnojování, ale zatím neodnožuje.
.

Microsorium pteropus

1
V 110 l akváriu jsem objevil v jávském mechu malý trs Mocrosorium a tak jsem ho přemístnil do miniakvária. Zatím se drží, ale místní šneci (okružáci) si přidání této rostliny do akvária vyložili po svém a vesele na ní hodují. Zatím se moc nerozrůstá, ale ani neodumírá (až na díry po nájezdu šneků ;o)
     

Blyxa japonica

4

Opět jeden přemístěný přebytek z velké nádrže. Po zasazení se změnila barva listů ze svěže zelené na oranžovou a postupně začaly lístky odumírat... Po zahájení hnojení se objevují nové svěže zelené výhonky, ale rostlina stále nevyhání kořeny...

.