Akvárium 110 litrů - rostliny

Název

ks

Informace

     

Echinodorus ocelot red

0
Echinodory se mi vždy líbily. Bohužel moje akvárium je na pěstování větších druhů, mezi které řadím i EOR, dost malé. Tento echinodor za dobu co ho mám v akváriu rostl s různou intenzitou v závislosti na kvalitě osvětlení a dostatku živin. V současné době má výšku cca 20cm a roste spíš do šířky (staré listy se sklánějí ke dnu). V malém akváriu, kde je mnoho jiných rostlin je toto dost omezující faktor - zastínění větší plochy nádrže. Tato rostlina je jediná co mi v akváriu vykvetla. Sice kvetla jediná, ale na oplátku v jednom období kvetla hned několikrát za sebou (foto1, foto2,, foto3). Rostlina odstraněna z nádrže v dubnu 2006.
.

Echinodorus indian red

0
Tento echinodor jsem obdržel zdarma v zásilce rostlin objednaných v Aqua-Daho. Nechtěl jsem ho vyhazovat ani komu dát, tak jsem ho zasadil na levou část nádrže. Je tam dodnes, ale výhledově ho někomu věnuji, je to totiž také poměrně rozložitá rostlina a zastiňuje velkou plochu nádrže. Na přiložených fotkách je krásně vidět rozdíl mezi submerzními listy rostliny (foto1) a emerzními listy se kterými rostlinu dodává pěstírna (foto2). Rostlina odstraněna z nádrže v únoru 2006.
.

Echinodorus bolivianus

0
Tento echinodor jsem dostal od kolegy jako dobře rostoucí rostlinu do popředí. Pokud má vhodné podmínky (světlo, živiny) dokáže velmi rychle obsadit celé dno akvária. Vývoj této rostliny v mém akváriu je nejlépe patrný v Galerii. Pro lepší orientaci o jakou rostlinku se jedná, přikládám foto. (fotka odnože). Rostlina odstraněna z nádrže v dubnu 2006.
.

Microsorium pteropus

1
Z malinké rostlinky, kterou jsem koupil do karanténní nádrže vyrostla obrovská dominanta nádrže (připevněna na kořenu). Vývoj růstu rostliny je opět patrný nejlépe v Galerii. Velmi rychle se rozrůstá, občas je potřeba prostříhat. Rostlina nepotřebuje mnoho světla, ale pokud má světla dostatek, asimiluje o 106 a je schopna vyrůst do opravdu velkých rozměrů (ani v obchodě kam jsem ji jako přebytek prodával nechtěli věřit, že se jedná o tuto rostlinu ;o). Pro ilustraci přikládám foto rostliny vytažené z nádrže (hotovej klobouček ;o). Další fotka zachycuje nádrž pohled na rostlinu z hladiny..
     

Cryptocoryne wendtii

1

Podobně jako ostatní rostliny co mám v akváriu delší dobu i tato zažila doby "slávy" a "bídy" Vývoj opět patrný v Galerii. Momentálně je na tom špatně podobně jako E. Bolivianus - je hodně zastíněná, roste přisedle, málo odnožuje. Přikládám foto z doby, kdy byla jednou z dominantních rostlin v nádrži.
.

Didiplis diandra

?
První stonková rostlinka, které se v mé nádrži začalo dařit (pokusy s jinými druhy vždy skončily špatným růstem a zařasením rostliny). Z jednoho malého trsu který jsem koupil mi v současné době vyrůstají až k hladině hradby z této rostliny. V celé délce je svěže zelená, až těsně u hladiny je lehce do červena. Při silnějším osvětlení by mohla být celá červená a mít lístky blíže u sebe, ale zesílení osvětlení neplánuji...
.

Blyxa japonica

?
Krásná rostlina do popředí. Při dobrém osvětlení výborně roste a odnožuje, vytváří cca 6 cm vysoký "trávníček". Při silnějším osvětlení se zbarvuje do červena. Zakoupil jsem jeden stonek, který se krásně rozrostl (foto1, foto2)
.

Nesaea pedicellata

6
Toto rostlinku jsem nikdy v obchodě neviděl, dostal jsem ji od kolegyně akvaristky, která ji koupila v Rakousku. Jedná se o stonkovou rostlinu se svěže zelenými listy. Zkoušel jsem ji namnožit zaštipováním, ale bez větších úspěchů. Před pár týdny se sama začala z růstového vrcholu větvit (možná byl vrchol poškozen) a vypadá to nadějně :o) (foto1, foto2, foto3 )
.

Rotala rotundifolia

?
Tuto rostlinu jsem také dostal, pro změnu od kolegy ze Slovenska. Dříve jsem ji už měl, ale nedařilo se jí podobně jako ostatním stonkovým rostlinám. Nyní se jí daří, větví se, má krásné načervenalé lístky. (foto1)
     

Limnophila aromatica

3
Tuto rostlinu jsem také dostal, od zmíněné kolegyně. Umístil jsem ji prvotně do miniakvária, ale moc se jí tam nedařilo, tak jsem poslední zbytky přemístil do velkého akvária a čekal zda se vzpamatuje... Trvalo to poměrně dlouho, ale vzpamatovala se. Při přibližování vrcholu k hladině její listy také červenají.
     

Vesicularia dubyana

1
Jávský mech jsem již v nádrži měl, ale pro silné zařasení zelenou vláknitou řasou jsem ho musel dočasně odstranit. Nyní je nový bez řasy, krásně roste (až moc). Připevněn je na kořenu pomocí rybářského vlasce.
     

Riccia fluitans

?
Trhutka plovoucí - plevel, který v obchodě běžně neseženete. Já na ni náhodou narazil a koupil malý sáček s rostlinou. Byla to spíš jen taková "drť", v dobrých podmínkách mé nádrže však rostlina zesílila a rychle se množí. Poté co zesílila jsem začal experimentovat s jejím pěstováním pod vodou. Výsledek experimentu je jasný - jde to, vypadá to krásně, ale je to dřina udržet v rozumných mezích. Pěstování Riccie pod vodou připevněné k podkladu plastovou mřížkou vyžaduje časté zastřihávání, jinak se rostlina rozroste natolik, že spodní části bez přístupu světla uhnijí a rostlina se od podkladu "utrhne" a vyplave k hladině. O pěstování Riccie pod vodou je dobrý článek zde. Momentálně mám Riccii jen na hladině.
     
Heteranthera zosterifolia
5
Nenáročná světle zelená stonková rostlina. Dobře se množí a větví. Foto1 - těsně po zakoupení s kulatými emerzními listy, foto2 - již rozrostlá s dlouhými submerzními listy.